mp3 indir
Müslüm Gürses

Müslüm Gürses, asıl adı Müslüm Akbaş olan 1953 Şanlıurfa doğumlu Türk halk müziği ve arabesk şarkıcıdır. Aynı zamanda besteci, söz yazarı ve oyunculuk da yapan Müslüm Gürses “Müslüm Baba” ya da “Arabeskin Babası” gibi unvanlarla hayranları tarafından isimlendirilmiştir. 3 Mart 2013 yılında İstanbul’da hayatını kaybeden sanatçı çok yönlü müzikal kabiliyeti ile ön plana çıkmıştır. Türk halk müziği, arabesk, Türk sanat müziği, rock, pop ve hatta caz tarzında bile ortaya eserler koyan, kaliteli seslendirmeler yapan Müslüm Gürses aynı zamanda bağlama ve piyano çalmaktaydı. Müzik piyasalarında 1965 ile 2013 yılları arasında etkililiğini güçlü bir şekilde hissettirmiş ve binlerce hayranlarının büyük sevgisini kazanmıştır.

Müslüm Gürses Kimdir?

Müslüm Gürses 7 Mayıs 1953 yılında Şanlıurfa’nın Halfeti İlçesi’ne bağlı Fıstıközü köyünde dünyaya gelmiştir. Babası rençerlik yapan Gürses ekonomik sıkıntılardan dolayı ailesiyle birlikte Adana’ya göç etmiştir. Daha ilkokul yıllarında iken kardeşine bakmak durumunda olan Müslüm Gürses bir yandan da kunduracı da çalışarak aile ekonomisine katkıda bulunuyordu. Müslüm Gürses’in şarkı söylemeye ve sahne almaya başladığı ilk yer küçük yaşlarında Adana’da bir Çay bahçesi olmuştur. Sesi ve tarzı küçük yaşına rağmen ön plana çıkan Müslüm Gürses o yıllarda bir gazinoya çıkarak şarkı söylemeye başlamıştır. Halk evine giderek müzikle alakasını ve eğitimini ilerletmeye çalışan genç yetenek zamanla TRT’nin Adana Çukurova Radyosunda canlı olarak türküler söylemeye başlamıştır. 1968 yılından itibaren 45’lik ve plaklar doldurarak müzik piyasasına adım atmış ve kısa sürede adından söz ettirmiştir.

Müslim Gürses Şarkıları

Şöhretinin yayılmaya başlamasıyla birlikte Müslüm Gürses istanbul'a taşınır ve 2 adet 45 lik plak daha doldurur. “Giyim Kuşam” “Selvi Boylum”, “Hayatımı Sen Mahvettin”, “Gitme Gel Gel” gibi şarkılarla herkesin konuştuğu Müslüm Gürses 1971 yılında Hülya Plak firması ile çıkardığı “Ben İnsan Değil Miyim” şarkısının yer aldığı plakla birlikte artık herkesçe tanınmaktadır. 1980 yılında çıkardığı “Esrarlı Gözler” adlı albümü 2 milyon satmıştır. Esrarlı Gözler albümü arabesk müziğin köşe taşı sayılabilecek eserlerinden birisi olup “Müslim Gürses”'i Türkiye dahil Avrupa ülkelerinde de tanınır hale getirmiştir. Ayrıca bu albüm Müslim Gürses’in Müslim “Baba” olarak tanınmaya başladığı ve lakap aldığı albümüdür. Sonraki yıllarda Müslüm Gürses şarkı, konser ve albüm çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirmiş 2000 yılından sonra ise yeni tarzlarla birlikte şarkılar seslendirmeye başlamıştır. Hayatını kaybettikten 40 gün sonra bile albümü çıkan Müslüm Gürses, dinleyici kitlesi tarafından fanatiklik derecesinde sevilen şarkıcılardan biridir. Müslim Gürses’in toplamda 74 albümü, yüzlerce şarkısı, onlarca teklisi ve rol aldığı 40 filmi bulunmaktadır. Aynı zamanda 3 TV programı yapan Gürses, 10 reklam filminde oynamış ve üretken yönüyle Türk müzik camiasının önemli isimlerinden biri olmuştur. Müslim Gürses şarkıları sitemizde mp3 formatında yer almaktadır ve “indir” butonu yardımıyla hızlı bir şekilde indirilebilmektedir.

mp3 indir

Müslüm Gürses Şarkıları Mp3 İndir - Müslüm Gürses

Sanatçının Tüm Albümleri

Mp3 indir Mp3 Semti bir Mp3 İndirme ve Mp3 Dinleme sitesidir. Sitemizde yayınlanan tüm mp3'ler yüksek ses kalitesi sunmakta ve Mp3 indirme butonu sayesinde hızlı bir şekilde MP3 İndirme hizmeti sunmaktadır.
Şikayet ve Telif Hakkı Bildirimleriniz için mp3semtigmail.com Mail Adresimizi Kullanabilirsiniz.